Bazlama Tarifi

bazlama tarifi 300x224 Bazlama TarifiMutfaksal vaziyetler olarak kahvaltı tarifleri kategorisine Bazlama Tarifi ile devam edeceğiz. Bazlama için gereken malzemelerimizi hazırladığımıza göre tarifimizi vermeye başlayabiliriz;

  • 4 bardak un
  • 1.5 bardak ılık su
  • 1.5 çay kaşığı kuru maya veya 1/4 paket yaş maya
  • 1 çay kaşığı şeker
  • 1 çay kaşığı tuz

Bazlama için gerekenleri hazırladığımıza göre tarifimizi vermeye başlayabiliriz. Mayayı, tuzu ve şekeri ılık suda eritin. Karışıma unu ilave edip yumuşak 1 kıvamda yoğurun. Hamurun üstünü ıslak nemli 1 bez ile örtün. Yaklaşık 2-2.5 saat, hamur 2 katına çıkıncaya dek oda sıcaklığında dinlendirin. Hamur istenilen ölçüde mayalandığında, bazlama yapımına başlayabilirsiniz.

Balamanın yapımına geçelim. Hamuru 5 parçaya ayırıp yuvarlak beze yapın. Bezeleri ıslak nemli 1 bezin üstüne koyup üstlerini yine ıslak nemli 1 bez ile örtün. Hamuru, ıslak nemli bezin üzerinde dinlendirmek, hamurun daha fazla kaparmasını ve içini çekmesini sağlıyor. Bezeleri 10 dakika dinlendirdikten sonra yaklaşık yarım santim incelikte yuvarlak açın. Bu işlem için ellerinizi kullanmak daha pratik olacaktır. Tekrar ıslak nemli bezin arasına koyup 10 dakika daha dinlendirin. Hamur hazır olduğunda teflon tavayı orta büyüklükteki ocağınızda, kısık ateşte ısıtın ve hamuru tavaya koyun. 1 dakika kadar bekletip ardından ıspatula ile sürekli çevirerek ya da sağa sola oynaratak pişirin. Bu işlem, bazlamanın daha güzel pişmesini ve bazlama ekmeğinini tavaya yapışmamasını sağlar.

yonetici