Izgara Biftek Nasıl Yapılır ?

biftek ızgara nasıl yapılır 300x300 Izgara Biftek Nasıl Yapılır ?Izgara Biftek yaparken öncelikle iyi bir kasaptan bir iki gün dinlenmiş yağsız biftek almanız gerekmektedir. Alacağınız bifteğin yağ içermemesi ve 1,5 cm kadar kalınlıkta kesildikten sonra çok ezilmeden çok hafif dövülmesi gerekmektedir. Kasaplar zaman zaman biftekleri kalın kesip döverek genişletir ve inceltir , bu doğru bir uygulama değildir. Usta bir kasaptan yaklaşık 200 gram ağırlığında ince kesim ve bir kez hafifçe vurulmuş biftek alın. Pişme sonrası yaklaşık 30-40 gram kadar su ve yağ kaybedeceği için yetişkin bir kişi bu büyüklükte bir biftekten 2 adet yiyebilir. Bu sebeple bu şekildeki bifteklerden 4 kişi için 8 tane kadar almanız yeterli olur.

Aldığınız bifteği önce sos ile marine etmeniz daha lezzetli olmasını sağlayacaktır, geleneksel biftek sosu olarak size önerimiz bitkisel yağ tercihen sızma zeytin yağı , rendelenmiş soğan , 3-4 diş sarmısak , defne yaprağı , toz kırmızı biber , tane karabibre , toz karabiber , tuz , manda yoğurdu veya süt , soda dan oluşacaktır. Bu sosu sizin ağız tadınıza uygun oranlarda karıştırmanız gereklidir, çok geniş olmayan bir kapta bifteklerin en çok 2 tanesi üst üste gelecek şekilde sığabileceği bir kap içerisine önce yoğurt soğan ve sarmısağı alıp bunları karıştırarak açmanız daha sonra bahratları ekleyerek karıştırmaya devam etmeniz daha sonra sırası ile soda süt ve yağı eklemeniz gerekmektedir. Defne yapraklarını çok ufalamadan atmanız daha doğru olur terbiyeden çıkarırken yaprakları üzerinden almanız daha kolay olacaktır. Bu terbiye içerisinde 4 derecede en az 12 – 24 saat bekletilen biftekler pişirilmeye hazır duruma gelir.

Belirttiğimiz terbiyede bekletilen biftekler tekrar derin dondurucuya konamaz ve derin dondurucudan çıkarılmış çözülmüş biftek ile bu terbiye yapılamaz , sağlık açısından kesinlikle önermiyoruz. Kasaptan alacağınız taze kesim 2 gün beklemiş bifteklere aldığınız gün uygulayıp ertesi gün tüketeceğiniz biçimde bu sosu uygulayınız. Ayrıca bu sosu aynı biçimde ızgara işiş için de kullanabilirsiniz ama şişlere taktıktan sonra terbiye içerisinde bekletmeye özen gösteriniz.

Terbiye hazırlandıktan sonra tüm etler terbiye içerisinde kalacak şekilde ekleyebileceğiniz tek şey zeytinyağıdır , kesinlikle yoğur süt veya sodayı çok miktarda koymayın 2 kilo kadar et için en fazla 20 cl soda 10 cl süt ve 2 kaşık yoğurt yeterlidir bundan daha yüksek miktarda süt soda ve yoğurt kullanmayın. Baharatları da çok fazla abartmamaya çalışın. Baharatlarda çeşitli denemeler yapabilirsiniz ama köri , köfte baharı gibi baskın lezzetleri çok fazla denememeye çalışın. Biftek zaten harikadır , yalnızca biraz ahenk katılması doğrudur, bifteği bir yemeğe dönüştürmeye çalışmayın.

Bu şekilde marine ettiğimiz biftekleri beklettikten sonra pişirmeye başlamadan 1 saat kadar önce buzdolabından çıkaralım ve oda ısısına yaklaşması için biraz bekleyelim. Ağzını açmayalım. Daha sonra nasıl pişireceksek ocağın hazır olmasını sağlayalım, en güzel pişirilmesi mangal kömürü ızgaradır ama şehir hayatında pek de kolay olmayan kömür ızgara yerine bir tava bile harikalar yaratabilecektir. Yazımızın devamında pişirme biçimine göre ne yapmamız gerektiğini açıklıyor olacağım.

biftek izgara 300x240 Izgara Biftek Nasıl Yapılır ?Bu lezzetli bifteği kömür , odun veya lavtaşı ızgarada pişireceksek ateşin çok harlı yanmadığı elimizi kavurmayan bir sıcaklıkta olduğu ama yüksek bir ateş seviyesinde olduğu zamanda mühürleme yaparak bifteği pişirebiliriz. Kırmızı et mühürleme et pişirmedeki en önemli konudur. Eti Mühürlemek için ateş yüksek iken et düm düz ızgaraya koyulur ve hemen kuruyan kızaran yüzey en çok 30 sn sonra öbür tarafa çevrilir ve 30 sn kadar sürede de diğer tarafı kurutulur. Bu sayede dışı hızla kızaran et mühürlenmiş olur, böylelikle etin içerisindeki suyu uçacak delik bulamaz ve hapsolur. Daha sonra ateş düşürülerek yalnızca 2 defa daha çevrilerek iyice pişirilen et ızgaradan alınır. Güzel bir biftek en fazla 5-6 dk içerisinde ızgaradan alınmalıdır. Izgaranın ateşe mesafesine ve ilk mühütleme sıcaklığına göre mühürleme süresi 1 – 2 dk ve pişme süresi de 3-4 dk kadar sürecektir. Birkaç denemeden sonra bir defa çevirerek mühürlemeyi tamamlamaya ve en çok 2 çevirme ile etinizi indirmeye siz de alışacaksınız.

Eğer ızgara yapma şansınız yoksa ev tipi elektrikli ızgaralar ile de aynı biçimde biftek pişiebilirsiniz. Elektrikli ızgaranın yüksek ısı ayarına dikkat edin çok hızlı biçimde eti yakabilmektedir. Tava kullanacaksanız tavsiyemiz döküm grill ızgara tavası olacaktır Biftek gerçekten bu ızgarada harika olmaktadır , bu tip tavalar da çok iyi ısı tuttuğu için iyice ısındıktan sonra dikkatli ve hızlı hareket ederek harika biftekler pişirebilirsiniz. Döküm tavanızda iyi sezonlama yapmadıysanız veya deterjan ile yıkıyorsanız etin yapışma ihtimali olabilmektedir , dikkatli hareket ediniz.

Bifteğinizi teflon , çelik veya seramik tavada yapacaksanız yağ kullanmanıza gerek yoktur çünki bifteğimizi hazırladığımız terbiye oldukça zaten oldukça yağlıdır ve bifteğimiz de yağ çekmiş durumdadır. Yine bir defa çevirerek mühürleme yaptığımız bifteğimiz suyunu kaybetmediği için çok lezzetli olarak yemeye hazır olacaktır. Bu çeşit tavalarda da biftek yaparken eti çok fazla çevirmemeye ve iki tarafını hızlıca pişirip su kaybetmesini engellemeniz çok önemlidir.

bitek izgara tarifi 300x200 Izgara Biftek Nasıl Yapılır ?Kekik ete çok yakışır hangi ızgarada yaparsanız yapın , kekiği yalnızca eti son kez çevirdiğinizde bir yüzüne atın. Daha sonra servis tabağına alırken kekik attığınız yüzü tabağa doğru koyun ve ızgara bifteğin kekik atmadığınız tarafı yukarıda kalsın buradaya da biraz kekik atarak servis yapın.

Izgara bifteği bu tarife göre yaparsanız gerçekten harika olduğunu göreceksiniz. Afiyet olsun.

yonetici