Karalahana Kavurması Tarifi

karalahana kavurmasi 300x224 Karalahana Kavurması TarifiMutfaksal vaziyetler olarak sebze yemekleri kategorisine Karalahana Kavurması Tarifi ile devam edeceğiz. Karalahana Kavurması için gereken malzemelerin listesi şu şekilde sıralanmaktadır;

  • 2 demet ince kıyılmış kara lahana
  • 2 adet küp halinde doğranmış soğan
  • 1 çay bardağı pilavlık bulgur
  • yeteri miktarda tuz, kırmızı pul biber, sıcak su, sıvıyağ

Karalahana Kavurması için gereken malzemeleri hazırladığımıza göre tarifimizi vermeye başlayabiliriz. Tenceremizin içerisine kıymış olduğumuz lahanaları alınız. Sonra üzerine sıcak suyu ekleyiniz. Tencerenin ağzını kapatıp kaynayıcaya dek ocakta pişiriniz. Lahanalar kaynadıktan sonra pilavlık bulguru ekleyiniz. Ocağın altını kapatıp lahanaları 10 dakika demlendiriniz. Lahanaları demlendirdikten sonra lahanaları süzgeç yardımıyla süzünüz. Süzdükten sonra lahanaları soğumaya bırakınız. Lahanalar soğuduktan sonra elinizle sıkarak suyunu çıkarınız.

Sonra başka 1 tenceremizin içine 1 miktar sıvıyağ alınız. Sıvıyağın üzerine doğramış olduğumuz soğanları ekleyiniz. Soğanları pembeleşenceye dek iyice kavurunuz. Soğanları kavurduktan sonra üzerine kırmızı pul biber ekleyiniz. Kırmızı pul biberi istediğiniz miktar da ekleyebilirsiniz. Sonra karıştırınız. Ardından daha önceden kavurmuş olduğumuz lahanaları ilave edinir. Yeteri dek tuz ekleyiniz. Sonra iyice karıştırınız. Karıştırdıktan sonra lahanaları servis tabağına alınız.

yonetici