Leziz Domates Saklama Önerileri

domates soslari4 300x197 Leziz Domates Saklama ÖnerileriHavaların yavaş yavaş ısınması ile artık domatesler daha lezzetli ve gerçek kırmızı renge yaklaştı. 6. ayda halen sera domatesleri yesek de artık gerçekten daha lezzetli ve yaz domatesine yakın lezzetlere ulaşabiliyoruz.

Domates gerçekten yaz yemeklerinin vazgeçilmezi ve neredeyse her yemeğin lezzetinin bir parçası. Fakat 6. – 10. ay arasında alınan lezzet yılın kalan 8 ayında maalesef bulunamıyor.

Güneş ışığı ve sıcaklığın domates kalite ve lezzetindeki önemi hiçbir sera koşulunda sağlanamadığı için maalesef bu güzel lezzeti yalnızca 4 ay kadar tadabiliyoruz ve hüzünlü bir domates beklentisi ile kışı geçiriyoruz. Bazımız sera ürünlerini sağlıksız buluyor ve hiç yemiyor , bazımız da salça ile idare ediyor , bazımız da iyi kötü domates işte diyor ve tüketmeye devam ediyor.domates soslari1 300x199 Leziz Domates Saklama Önerileri

Sizlere “domates” ile ilgili birkaç öneride bulunacağım ve bu güzel lezzeti normal kullanım süresinin dışında da kullanmanız için birkaç konserve alternatifi önereceğim. Bu alternatifler gerçekten lezzetli , sağlıklı , ekonomik ve pratik olacak ve yapımı esnasında sizi çok fazla da yormayacak.

Domates Saklama Önerilerimde önce güzel domatesler bulmak ve almak birinci adımı oluşturuyor. Bunun için en uygun zaman yaz ve domatesin en lezzetli ve ucuz olduğu dönem olan yaz sonu. Tabiki en taze ve ucuz domatesi bulmak için markete değil pazara gidiyoruz.

Domates temini için pazar seçimi yaparken de bakırköy, florya, yeniköy gibi zengin muhitlerde olan pazarlar yerine okmeydanı , örnektepe , fikirtepe gibi daha mutevazı bölgelerin pazarlarını tercih ediyoruz ve pazara kesinlikle sabah yada öğle sıcağında gitmiyoruz. Pazara kapanmadan 1 saat önce gidiyoruz ve yalnızca domates satan tezgahlardan domates alışverişi yapıyoruz.

domates soslari3 300x300 Leziz Domates Saklama ÖnerileriDomates alırken beni dinlerseniz çanakkale domatesi en doğru seçim olacaktır, bol etli , az tohumlu ve kabuğu kolay soyulan bir türdür ve çok çok lezzetlidir. Bostan yada bahçe domatesi de tercih edilebilir ama daha küçük ve daha sulu oldukları için yapması daha zahmetli olacaktır. Kabukları soymayı düşünürseniz kaybınız fazla olacaktır.

Domates sosu alternatiflerini sizle paylaşmadan önce hepsi için geçerli pişirme tekniğini sizinle paylaşacağım , bu pişirme tekniği ile çeşitli yoğunluk ve alternatifler ile birçok sos çeşidi yaparak sıcak konserve gibi kapama yaptığınızda çok uzun süre dayanacak ve açtığınızda ilk günkü lezzetinde olacaktır.

Pişirme Adımları :

1. Domates dilenirse soyulur ve kuşbaşı doğranır (Rendelemeyi önermiyorum)

2. Sızma zeytinyağı ile karıştırılır ve en büyük tencerede pişirmeye bırakılır. 1 Kg domates için en az 3 yemek kaşığı zeytinyağı koyulmalıdır.

3. Kaynama noktasına geldiğinde 1 Kg domatese 1 dolu çay kaşığı ve fazlası gelecek biçimde tuz atılır. Çok tuz önerilmez ama tuzun dayanıklılığı sağladığı da unutulmamalıdır.

4. Sade domates , yağ ve tuzdan oluşan ilk sos en az kaynar biçimde 30 dk piştikten sonra birkaç kavanoz alınır bu kavanozlar sıcakken sıkıca kapatılır ve kaynamakta olan suyun içerisinde kapalı vaziyette en az 10 dk daha kaynatılır. Bu sos geleneksel domates sosu olmuş durumdadır.

5. Kaynamaya devam eden domateslerin içerisine orta boy doğranmış çekirdeksiz ve az yağda sotelenmiş köy biberi eklenir ve 5 dk beraber kaynaması sağlanır. Bu biberli sos da istenen miktarda alınarak kavanozlanır , yine ağzı kapatılarak 10 dk kadar daha kaynayan su içerisinde kaynatılır.

6. Kaynamaya devam etmekte olan biberli domates sosuna vakit kaybedilmeden yemeklik doğranmış ve pembeleşinceye kadar az yağda sotelenmiş soğan eklenir ve 5 dk beraber kaynamaları sağlanır. Buda soğanlı biberli domates sosumuz olacaktır. Bu sos da istenen miktarda alınarak kavanozlar kapatılır ve yine kaynayan su içerisinde 10 dk kadar daha kaynatılır.domates soslari5 234x300 Leziz Domates Saklama Önerileri

7. Son olarak domates biber ve soğanlı sos içerisinde ince ince doğranmış sarımsaklar az yağda sotelendikten sonra eklenir. birkaç dakika da beraber kaynatılan sos kavanozlara alınır ve bu kavanozların da kaynar su içerisinde bekletilmesi ile tüm konserveler tamamlanmış olur.

Bu sıra ile yapıldığında toplam 4 çeşit sos alınmış olur. Sos yoğunluğu gittikçe azaldığı için en sonraki sosların biraz daha koyu olması özellikle istenmiştir. Et yemeklerinde keyifle kullanılabilecek soslar haline gelmiştir.

Ağız tadınıza ve alışkanlığınıza göre ilk sade sosun kaynama süresini ayarlayabilirsiniz. Yağı kesinlikle çok artırmayın , tuzu artırmanız dayanıklılığı artırabilir. Bu soslar kesinlikle bitkisel sıvı yağ ile yapılmalıdır. Hiçbir katı yağ ve hayvansal yağ kullanılmamalıdır. Hiçbir süt ürünü ve et kullanılmamalıdır. Kırmızı biber ve baharat çeşitleri üretim ortamından tuz kadar temiz gelmez o yüzden soslar kapatılırken baharat atmayı önermiyorum. Baharatları kullanım zamanı sosun üzerine atmanız doğrusudur.

canned tomatoes3 300x201 Leziz Domates Saklama Önerileri

Bu sosları tercihen buzdolabında saklayınız, buzdolabınızda yer yoksa evin en serin ve güneş almayan noktasında saklayınız. Her konserve gibi açıldıktan sonra buzdolabında saklanmalı ve en kısa sürede tüketilmelidir.

Afiyet Olsun

Öne Çıkan Başlıklar:

  • kışlık domates saklama
  • domates saklama
  • domates konservesi hangi ayda yapılır

yonetici